עצירות בתהליך הגמילה

הרבה מאד פעמים מגיעים אלי לקניליניקה הורים מתוסכלים. נושא הגמילה מקקי הרבה פעמים אורך זמן רב יותר ממה שההורים מצפים. ואני פוגשת הורים לילדים גמולים מפיפי, שעדיין לא עושים קקי איפה שמצופה מהם – בשירותים. יש ילדים שעושים בתחתונים, חלקם נלחצים מזה, אחרים יכולים בכלל לא לדווח,ואפילו לכחיש, כששואלים אותם. יש כאלה שיבקשו חיתול לעשות בו קקי, ויש כאלה שיעשו אפילו באמבטיה.

ובנוסף יש את אלה שלא עושים, או עושים רק אחת לכמה ימים. התופעה האחרונה נקראת גם עצירות רגשית כי היא עצירות שלא על רקע פיזיולוגי. המשותף לכל הילדים האלה הם הורים שקשה להם. קשה לכבס כ”כ הרבה, מסורבל לצאת מהבית,  איך משפחה יכולה לצאת לנופש עם ילד שעושה קקי פעם בכמה ימים, וכל יום כזה הוא יום שכולו סביב הקקי. לעיתים חוששים מההערות של הסביבה.איך יראה ילד בן 3 שעדיין עושה קקי בתחתוונים.

למה אנחנו כל כך מודאגים מהנושא הזה?
תהליך הגמילה הוא הפעם הראשונה (כמעט) שבו אנחנו יוזמים תהליך שקשור לילדים שלנו. עד עכשיו הם גדלו והתפתחו בקצב שהם הכתיבו.  גם אם ההורים מחכים “שזה יבוא מהילד”, עדין הם מחליטים מתי להגיב לסימנים שלו. זה תהליך חינוכי ראשון שההורים הם היוזמים והמנהלים שלו. לכן ההורים מניחים משקל רגשי גדול מאד על התהליך. אם לילד שלי לוקח כ”כ הרבה זמן להשלים את תהליך הגמילה- מה זה אומר עלי? ומה זה אומר עליו? אלו רגשות טבעיים שכל ההורים מרגישים אותם.

דווקא בגלל זה אני ממליצה להורים כשהם רואים שהילד שלהם מתקשה בתהליך לעשות משהו כדי לעזור לו להתקדם- וידע הוא כמובן התחנה הראשונה בעזרה הזאת.

בואו ננסה להבין למה דווקא סביב הקקי יש הרבה קשיים?
גמילה מורכבת למעשה משני תהליכים הראשון הוא ההתאפקות רוב הילדים צולחים אותו בקלות רבה- והילדים עם העצירות אפילו בקלות רבה מדי. והשני הוא השחרור- והוא הקשה יותר. כדי שהפעוט ישחרר את הקקי הוא חייב להיות משוחרר ורגוע. וזה לא תמיד מצליח בפעם הראשונה. לפעמים אחנו רואים שנכנסת גם חרדה מסויימת – אולי מהכאב שבדחיפה אולי מדברים אחרים. יכול להיות קושי הנובע משינוי התנוחה. לפני הגמילה  ילדים היו רגילים לעשות קקי בעמידה או בכריעה. כשאנחנו מבקשים מהם לעשות אותו באסלה או בסיר אנחנו אומרים להם להתרגל לעשות אותו בישיבה, התהליך הזה לפעמים קשה להם.

ומה התפקיד שלנו ההורים מול הקושי שלו בתהליך?
כל הקשיים האלה הם קשיים שפעוט יכול להם- בעזרת הוריו.
התפקיד שלנו ההורים, כל פעם שהילד שלנו ניצב מול קושי מסויים, הפעם מדובר בתהליך של גמילה אבל זה נכון לכל תהליך אחר, הוא להחליט האם המשימה היא לפי כוחו של הילד- ואם כן- לעזור לו לצלוח אותה. עם המון רגישות ואמפטיה לקושי שלו מחד, אבל נחישות ואמונה ביכולות שלו מהצד האחר.
מאד חשוב שהפעוט ידע שההורים בטוחים בדרך שלהם. ברגע שהפעוט יודע שלמרות שקשה לו, אבא ואמא שלו רגועים, יש להם תוכנית פעולה שהם בטוחים בה, הוא רגוע יותר משתף פעולה יותר ומגיע להצלחה.

בסרטון הזה אני נותנת טיפים רבים מעולם ההדרכה ההורית הנוגעים לשחרור של עצירות רגשית, ולימור דרכים בהם הרפלקסוגלויה יכולה לעזור.
מה עוד אפשר לעשות? לבוא לשמוע סדנא בנושא גמילה מחיתולים, הסדנא נותנת הסברים והמון טיפים איך לנהל את תהליך הגמילה. אחרי ששמעתם את הסדנא יש לכם, את אותו ביטחון וידע שדיברתי עליהם שיאפשרו לכם לנהל נכון את התהליך, באופן שיתן לנגמל הצעיר את הבטחון שהוא כ”כ זקוק לו לגמילה מוצלחת

אם אתם כבר בתוך תהליך גמילה ולא בטוחים באיזו דרך להמשיך- אתן מוזמנים לקבוע איתי פגישה בקליניקה.

לקביעת פגישה בקליניקה או לקבלת מידע לגבי הסדנא הקרובה חייגי 052-2797794 .

מרכז אם-פטיה | הגליל 38 חיפה | מרב: 052-2797794 מיכל: 050-4549822
צרו איתנו קשר

[contact-form-7 404 "Not Found"]