לשבח את הילדים

פעמים רבות  אנחנו אומרות להורים לשבח את ילדיהם. בתהליך של ייעוץ שינה לפעוטות ולילדים גדולים יותר, וכמובן בתהליכים של גמילה  אנחנו נעזרים בשבח כדי להעלות בילד את המוטיבציה לתהליכים שהוא עובר.

אבל מה הוא שבח נכון? איך לעשות את זה בצורה הטובה ביותר.

בואו נתחיל מההתחלה.

שבח הוא חיזוק- כלומר תגובה שלנו להתנהגות של הילד- כדי שההתנהגות הזאת תחזור שוב.

למה לשבח? למה לא לחזק בדרכים אחרות כמו פרס/מדבקה/מטבע שוקולד?

  • → זוהי הדרך הנעימה ביותר לנהל את חיי המשפחה שלנו
  • →  כאשר אנחנו משבחים את הילד – הוא מבין שאנו מעריכים אותו וגאים בו – והדימוי העצמי שלו גדל ומעצים.
  • →  זוהי דרך חיובית, נעימה ובעיקר הרבה יותר אפקטיבית מהטפת מוסר או כעס.
  • →  הרצון הטבעי של הילד לשמח את הוריו מביאה לכך שישתדל לנהוג כך שוב.    אז איך לשבח?

נתחיל ממה לא כדאי לעשות - זה לא מספיק להגיד לילדים שלנו: “כל הכבוד!! עשית עבודה טובה”. זה כללי מדי, ולפעמים חסר ערך בעיני הילדים. הם מרגישים שזה שיטחי, לא מדויק ובעיקר עלול להיות מבלבל. למשל אמירה כמו “איזו ילדה גדולה”. הרי אנחנו גם אומרים לה (ובצדק) “את לא יכולה לחתוך בסכין, את עדיין קטנה”, אבל כאשר אנו רוצים לשבח אותה  אנו אומרים לה “איזה ילדה גדולה אתה”. עכשיו היא מבולבלת- אני גדולה או קטנה?

לכן, שבח איכותי  צריך להיות ספיציפי וממוקד,  כזה שההורה רואה בו  את הילד, את מאמציו. משפטים כמו “אני יודע שהיה לך ממש קשה, התאמצת והצלחת לישון כל הלילה במיטה, כל הכבוד”. או “למרות שהמשחק היה כ”כ כיפי עזבת אותו באמצע ובאת לשבת על הסיר”

שבח איכותי צריך להיות אמיתי וכן, ולא מעושה לא גדול מידי או לא מחובר למה שקרה. למשל  להתקשר לסבא וסבתא בבוקר כשהוא שומע: “אמא,את יודעת ש___ישן כל הלילה. אנחנו ממש גאים בו”. או לאבא לעבודה לשמוע על הילד הגדול שלו שעשה קקי בסיר.

שבח נכון ואיכותי ידבר הרבה פעמים על מה ההורה מרגיש למשל:  ”קמתי הבוקר כל-כך רענן היה לי כיף לישון כל הלילה. כל הכבוד חמודה שלי ” או “מאז שחזרנו מהגן לא ברח לך פיפי, איזה כיף לי שלא יהיה לי הרבה כביסה לעשות היום, יש לי חשק לקרוא לך שני סיפורים לפני השינה” או “”כבר כמה לילות שאני ישנה כ”כ טוב, ויש לי המון כוח עכשיו, בשבת נצא לטייל/לפארק/וכו’”

ואחרון. הרבה פעמים הילדים עושים מאמצים אדירים, אבל עדיין לא הגיעו ליעד שהצבנו, זה לא אומר שלא מגיעים להם שבחים על הדרך שהם עושים- שבחים שניתנים לאורך הדרך מגבירים את המוטיבציה של הילד להמשיך להתאמץ ומקצרים את הדרך ליעד הסופי. למשל לילד שכבר הולך לישון מאד יפה בתחילת הלילה מגיעה מילה טובה על זה, אפילו אם באמצע הלילה הוא עוד מגיע למיטת ההורים. ולחמודה הנגמלת מגיע שבח על עצם זה שישבה על הסיר 3-4 דקות בפעם הראשונה, גם אם עוד לא יצא לה פיפי מתי ואיפה שצריך.

השבח הוא כלי רב עצמה- אל תחששו להתשמש בו יותר מידי עוד לא שמענו על משהו שאמרו עליו יותר מידי דברים טובים!!

נשמח לענות על שאלות נוספות בנושא גמילה ושינה עם אם-פטיה

מרב 052-2797794

מיכל 050-4549822

מרכז אם-פטיה | הגליל 38 חיפה | מרב: 052-2797794 מיכל: 050-4549822
צרו איתנו קשר

[contact-form-7 404 "Not Found"]