ביעותי לילה מהם, ומה ניתן לעשות

 

ביעות מתאפיין בבכי או ביטויי מצוקה קשים אחרים (זריקת רגליים וידיים, התפתלויות במיטה) וברור לחלוטין שהילד ישן. ולא רק שהוא ישן, קשה מאד להעיר אותו. או להוציא אותו מהמצב. יש ילדים שכאשר מנסים להעיר אותם התופעות אף מחמירות.
ביעותים היא תופעה שכיחה ונורמאלית. שמתרחשת  בין מחזורי שינה. מכך אנו למדים שאינם נובעים מחלום רע, כי הם אינם מופיעים באמצע נת החלום.
מופיע בגילאי ½ שנה – עד שנתיים (שזה השיא) ויכול גם עד גיל 4. לביעותי הלילה לא נמצאה משמעות כל שהיא של לחץ נפשי אצל הילד, ולרוב ההורה הוא היחיד שנבהל. הילדים אינם זוכרים כלל את הביעותים שגרמו להם לבכי, ולכן אין לנו כל מידע מדוע זה קורה, וכמן שכתבתי לא הוכח במחקרים שהביעותים קשורים לקושי פסיכולוגי. למרות, שאם הביעותים חוזרים על עצמם הרבה מאד פעמים (ז”א במשך חודשים ארוכים) ישמקוםלפנות לעזרה בתחום הזה. לעיתים עיניו של הילד פקוחות לחלוטין, אך אל תטעו הוא ישן.

מה ניתן לעשות?

♠  יש פעמים שנמצא שילדים החווים ביעותים יש להם חסך בשינה ועייפות מצטברת – הקפידו על השכבה לישון בשעה מוקדמת ועל מספיק שעות שינה במהלך היום.
♠ חשוב מאד לא לפתח טקסים סביב הביעותים אלא לפתור את הבעיה כפי שאפרט מיד.
♠ יש פעמים שהביעותים מופיעים תמיד באותה השעה בלילה, באופן מדויק. במקרה הזה מומלץ להורים להעיר את הילד לערינות מלאה, כחצי שעה לפני שזה קורה, וזה מונע את התקף הביעות, כי זה משבש את שלבי השינה – וע”י כך מדלגים על שלב הביעות.
♠ לא להעיר, והילד נרגע לבד – בהחלט ניתן לתת לו אפילו עד 10 דקות עד שזה יחלוף. זוהי בהחלט ההמלצה אם הביעותים אינם שכיחים, כדי לא לפתח טיקסיות סביב הנושא.
♠ אם החלטם להעיר – העירו – ומיד כאשר התעורר והפסיק לבכות – להחזיר למיטה. הרבה פעמים עצם זה שנוגעים בו – מעלה את רמת הבכי. ההמלצה להעיר היא כאשר  הביעותים הם שכיחים מאד. ניתן להעיר ע”י פתיחת החיתול, או משב רוח קר.

 יש להפריד בין ביעותים להתעוררויות אחרות (רעב, צמא, סיוט, אי נוחות פיזית).

 

רוצים לשמוע עוד? אנחנו פה לכל שאלה!!

מרב 052-2797794

מיכל 050-4549822

מרכז אם-פטיה | הגליל 38 חיפה | מרב: 052-2797794 מיכל: 050-4549822
צרו איתנו קשר

[contact-form-7 404 "Not Found"]