אכילה לילית כן או לא ועד מתי

תינוקות  אוכל  ושינה – מהי נוסחת הקסם, והאם יש אחת כזו בכלל

הורים רבים שואלים אותנו את השאלה כמה התינוק שלהם צריך לאכול בלילה, ועד מתי.

לפני  התשובות, הנה כמה נקודות למחשבה שיכולות מאד לעניין אתכם:

1). אסכולות וגישות שונות בעניין האכילה הלילית

האסכולה הקיצונית יותר הטוענת שילד מגיל חודשיים – שלושה לא צריך שום אוכל בלילה. איננו דוגלות בשיטה זו בכלל, אבל (תמיד יש אבל), אי אפשר להתעלם מכך ש:
א. יש תינוקות שעושים את זה בהתנדבות. ולא אוכלים בלילה מהחודשים הראשונים לחייהם ממש.

ב. התינוקות שהורגלו (אם באופן יזום ואם מעצמם) לא לאכול בלילה גדלים פיזית, בדיוק כמו תינוק שאוכל בלילות

ג. זה עניין מאד תרבותי, ואנחנו, האמהות הפולניות מתקשות מאד עם המחשבה שהילד שלנו רעב.

עוד אסכולה שהיא קיצונית למדי היא האסכולה שטוענת כי כל עוד הילד דורש, יש לתת לו לאכול בלילות. כך, אנו מגיעות למשפחות עם פעוטות בני 2 ו- 3 השותים בין בקבוק אחד לשלושה בלילה. האכילה הלילית, שבאה בצורת נוזל מכבידה מאד על הכליות ועל מערכת העיכול, שכן יש בה גם פחממות וחלבונים – ועל מערכת העיכול לפרק אותם. וכמו כן גרועה ממש לשיניים.

אנו גורסות כי ילד עד גיל שנה לערך זכאי לארוחות ליליות. אם כי יש בהחלט לצפות ממנו לרווח ארוחות ולא לאכול כמו תינוק שרק נולד- כל שעתיים שלוש. גם הגיל הוא אינו מדד חד משמעי. כמו שכל אחד מתחיל ללכת בגיל שונה כך גם הגמילה מאכילה לילית יכולה להתרחש בגיל 9 חודשים או שנה וחודשיים.

2). אבל למה לא לאכול בלילה בעצם?

א) כשתינוק קטן רק נולד הוא צריך לאכול במשך כל שעות היממה, כדי להכפיל את משקלו בעת הלידה. להכפלת משקל הגוף יש חשיבות רפואית והתפתחותית. אך משהכפיל את משקלו  (בד”כ בממוצע תוך 3-4 חודשים) על האכלות הלילה להצטמצם, ולהיות מרווחות יותר. ומדוע? בגלל שלגוף כ”כ חשוב שאנחנו נישן שהוא מפריש הורמונים כדי שזה יתרחש. אחד ההורמונים האלו הוא הלפטין. זהו הורמון חשוב שגורם לתחושת שובע בגופינו במהלך הלילה. אחד הסימנים הראשונים שהוא מופיע הוא פתיחת מרווחי אכילה גדולים, והפסקת עשיית קקי במהלך הלילה (בד”כ תינוק יעשה קקי בבוקר או לפנות בוקר). האכלת יתר בלילה פוגעת בהפרשתו הסדירה של ההורמון.  אל דאגה, גם ילדים הרגילים לאכול בלילה ברגע שיפסיקו מעצמם או בעידוד הוריהם הפרשתו של ההורמון תתייצב במהרה.

ב) אם האמא המניקה מרגישה שזה לא מתאים לה יותר, שכל קימה אל התינוק או התינוקת שלה משאירה אותה עם דמעות עם מחשבות שליליות, והיא שונאת לקום אליה בלילה, מתקשה לחזור לישון, וההנקות הורסות לה את כל הלילה – יש בהחלט מקום לחשיבה האם זה מתאים לאם הזו אופן ספציפי.

3). למה כן לאכול בלילה?
כי התינוק גדל – והוא זקוק לקלוריות גם בלילה

כי לתינוקות בגילאים האלו יש נטייה להיות חולים יותר מילדים גדולים יותר. מחלות אלו גורמות ל’שביתות רעב’ למיניהן והשלמת ארוחות בלילה.

כי  הרבה פעמים זה נעים לאמא המניקה ולתינוק, הנקודה הזו היא חשובה מאין כמוהה. מפני שאין סיבה להפסיק להאכיל תינוק בלילה כי אמרו לכם לעשות זאת. אם זה נעים וטוב לכולם אז אין שום סיבה אמיתית להפסיק את ההאכלות הליליות.

4). אכילה יכולה להיות גם התנהגותית – הרגל להירדם עם בקבוק או בעת יניקה עלול להביא לכך שבכל פעם שהתינוק יתעורר וירצה לחזור לישון הוא ירצה שוב את הציצי של אמא או את הבקבוק, כי רק כך הוא יודע לעשות את פעולת עצימת העיניים והשקיעה בשינה הנעימה שלו.

אז  איך יודעים האם התינוק שלי צריך לאכול בלילה או לא צריך? כדי לדעת את התשובה שאלו את עצמכם את השאלות הבאות:

1. האם אכילה הלילית תואמת את גיל התינוק שלי – האם לפי הגיל שלו הוא עדיין אמור לאכול? כאמור, מגיל 4-5 חודשים לערך נצפה מתינוק להתחיל לרווח את הארוחות הליליות: לדוגמא יאכל כל 4-5 שעות לעומת אכילה כל 2-3 שעות כשרק נולד.

2. האם כשהתינוק שלי אוכל זה באמת מרגיש לי שהוא רעב? מהי תחושתכם הפנימית לגבי מידת הרעב של התינוק – אם אחד ההורים מרגיש שהילד רעב בלילה, התינוק כנראה באמת רעב. פעמים רבות כשאשאל את ההורים הם יענו לי בביטחון – הוא לא באמת רעב. זה רק לשם המציצה.

3. האם זה הרגל? תחושתכם  לגבי מהות האכילה – האם היא הרגל – והאכילה היא עניין התנהגותי שעוזרת לתינוק להירדם או הכרח תזונתי

4. ואם האכילה היא התנהגותית – האם האכילה עוזרת לתינוק לישון, או מפריעה לתינוק לישון – אם האכילה מפריעה לו לישון (ז”א לא נרדם אחריה/ מתעורר אחרי 40 דקות /שעה ורעב שוב) יש לבחון האם הוא משתמש באוכל כדי להירדם, ולא כדי לשבוע.

5. האם לאחר האוכל התינוק עושה קקי או האכילה גורמת לפעילות בטנית- עיכולית. כאשר עצם האכילה מקשה על ביטנו של תינוק גדול (דהיינו מגיל חצי שנה) ולאחריו כואבת לו הבטן, אנו שומעים את מערכת העיכול פועלת (גזים…) נוכל לשאול את עצמנו האם הוא זקוק לאוכל. או שלאחריו האוכל רק מכביד על קיבתו.

6. האם האכלות הלילה גורמות לאם או לאב לא לחזור לישון. האם הם מתקשים מאד לקום בלילה ומרגישים שקימות מרובות גורמות להם לרגשות שליליים?

אם לאחר עיון בשאלות וחשיבה מעמיקה עליהן, אתם חושבים שהאכילה בלילה כבר אינה מתאימה לתינוקכם, יש דרך לשנות! אין צורך להוריד את כל ההאכלות הליליות, אין צורך לעשות את זה בבת אחת. אנחנו יכולות לעזור לכם להבין האם זה הזמן להפחית בארוחות הליליות, או להוריד אותן לגמרי, ואיך עושים את זה בכלל.

מרכז אם-פטיה | הגליל 38 חיפה | מרב: 052-2797794 מיכל: 050-4549822
צרו איתנו קשר

[contact-form-7 404 "Not Found"]