לשבור את השגרה ולחזור אליה בקלות

יציאה משגרה היא תמיד דבר מבורך.החיים שלנו בנויים משגרה, ושבירת שגרה. וזה אפילו חשוב לשבור שגרה לעיתים, כי אחרת יהיה לנו משעמם נורא. עם זאת יציאה מהשגרה עם ילדים היא לפעמים מאתגרת. הנה כמה טיפים שיכולים לעזור לכם בחופשה, ויעשו לכם קצת סדר.  

0-4 חודשים  
יציאה מהשגרה לגילאים הקטנים מאד, מגיל חודש עד גיל 4 חודשים בקרוב, היא לרוב חסרת משמעות כל עוד יש לו את האנשים להם הוא זקוק – אמא ואבא. אם יש לתינוק חפץ מעבר הוא יכול בהחלט לעזור לו.

4חודשים עד גיל שנה  

זה תמיד נחמד לצאת לחופש, ובטח אם יש גם ילדים גדולים יותר, זה אף חשוב. יציאה מהשגרה בגילאים גדולים יותר – מגיל 4 חודשים ועד גיל שנה – עלולה להיות קשה, אם כי זה תלוי אופי, כמובן. תינוקות ופעוטות בגיל הזה זקוקים מאד למיטה שלהם, לחפצים המוכרים שלהם ולריטואלים הקבועים שלהם.
אז איך נוכל להקל על הקטנטנים? ננסה עד כמה שניתן להביא להם דברים מהבית שהם מכירים. ובעיקר מאזור השינה שלהם. השמיכה, חפץ המעבר שלהם, הסדין, מגן הראש. כמו כן אני ממליצה בחום רב להביא מנשא וגם עגלה, כמובן.

הדבר שהכי יעזור להם הוא שתשימו לב לאיך הם מתנהגים. אם הם מהתינוקות “הזורמים” לישון במנשא או בעגלה, יעבור אצלם בקלות יחסית. אך אם השינוי בסביבה מקשה עליהם,ויש בכי רב, אמליץ לחזור עד כמה שניתן על הריטואלים הביתיים, בשעת ההשכבה, גם מבחינת השעות וגם מבחינת הטקס.
אין צורך להתעקש איתם על לינה במיטה שמיועדת להם דווקא. יכול להיות ששינה איתם במיטה או לידם דווקא תעזור להם להרגיש יותר בטוחים.

גיל שנה עד שנתיים
ההכנה ליציאה מהשגרה היא לא פחות חשובה. גם בגיל קטן כמו שנה אני ממליצה בחום לספר לה שהולכים לנסוע או לטוס למקום שהוא לא הבית שלכם. “נישן במיטות אחרות, ונטייל או נהנה בבריכה”. הכנה כזו, קצרה אך מלאת תיאורים אמיתיים של איך הדברים הולכים להראות יכולה מאד להקל על פעוט.
כמו בגיל הקטן יותר גם פה אני ממליצה להביא עד כמה שיותר סממנים מהבית. בגיל זה ניתן ומומלץ להביא ספרים שהילד אוהב, ( אנו ממליצות להכניס סיפור כריטואל שלפני השינה בלי שום קשר לשבירת שגרה כזו או אחרת).

ילדים בגיל הזה זקוקים לפחות שנות יום ובד”כ יזדקקו לשנת יום אחת לפחות. אני ממליצה  לא לוותר עליה. תכנון הטיול יקל על הפעוט אם יוכל לעשות את שנת היום בעת נסיעה. ולכן, אם תכנון החופשה כולל נסיעות אני ממליצה לעשות נסיעות ארוכות דווקא בזמן שהוא אוהב לישון. זה יקל עליכם ועליו. ואם לא, ניתן שישן אותה בעגלה או במנשא, שנת היום זה תקל עליו מאד למשוך את שארית היום. בדרך כלל הקפדה על שעת ההשכבה תהיה קריטית לילדים בגיל הזה, כדי שיוכלו במהלך היום להינות מהטיולים או מהבריכה.

כמו גם בגיל הקטן יותר, אין צורך להתעקש איתם על לינה במיטה שמיועדת להם דווקא. יכול להיות ששינה איתם במיטה או לידם דווקא, תעזור להם להרגיש יותר בטוחים.


ומה עושים כשחוזרים ??? איך חוזרים לשגרה המבורכת??

 לילדים מעל גיל שנה אני ממליצה לספר, כמו לפני החופשה, על החזרה לשגרה. השינה במיטה שלהם, החזרה לגן, טקס השינה הקבוע, ועוד פרטים מחייכם שלא היו בזמן החופשה. 

ביום-יומיים ראשונים נותנים לדברים לשקוע ולאט לחזור למסלול. זו יכולה להיות התרגשות גדולה, וזה יכול להיות געגוע, או אפילו ג’ט לג שישפיעו על החזרה לשגרה. גם אנחנו, המבוגרים, כאשר אנחנו חוזרים מחופשה לוקח לנו יום יומיים להתאפס, עד שאנחנו חוזרים לעצמינו. לאחר שניתנו ימי ההתאפסות, ונראה לכם כי דברים מתחילים לחזור למסלול, חוזרים לכל הכללים הרגילים של שעת ההשכבה, וטקס השינה הרגילים. ילדים שמתקשים לחזור לשגרת ההשכבה אני ממליצה בחום לשבת איתם בחדר מס’ ימים, עד שהם מתרגלים חזרה, ובטוחים במקום בו הם נמצאים, ואז לאט לאט לסגת לכיוון הדלת

מרכז אם-פטיה | הגליל 38 חיפה | מרב: 052-2797794 מיכל: 050-4549822
צרו איתנו קשר

[contact-form-7 404 "Not Found"]