מוצץ ושינה

המוצץ אויב או אוהב?

ילדים מוצצים מוצץ כבר שנים רבות. כבר מאות שנים שניתנים לתינוקות אמצעי הרגעה שונים, שלכולם מכנה אחד משותף – המציצה. המציצה היא אלמנט מרגיע אצל תינוקות, והם יודעים לעשות זאת כבר מהרחם. תינוקות רבים כאשר הם נולדים מוצאים את האצבעות שלהם תחילה.

אנו מעודדות את השימוש במוצצים אצל ילדים בכלל ותאומים בפרט. השימוש במוצץ כאלמנט מרגיע לא מחייב את השימוש בו בשינה. לעיתים הורים מתקשים לזהות את העייפות אצל הילדים – ונותנים מוצץ – כאלמנט הרגעה כשהילד מראה סימני עצבנות, ואז, מרדימים עם המוצץ. כדי להירדם אנחנו צריכים להיות רגועים, אי אפשר להירדם כאשר אנחנו עצבנים (ד”א, ילדים יודעים להירדם כמעט בכל מצב, חוץ ממצב עצבני), והמוצץ משמש כאמצעי להרגעה.
ברגע שהילד מתרגל להירדם עם המוצץ זה הופך להיות תלות להרדמה, וכשהילד מתעורר באמצע הלילה הוא צריך את אחד ההורים להחזיר לו את המוצץ. ולפעמים אף גרוע מכך – הוא מתעורר ברגע שהמוצץ נופל לו מהפה. מה שמצריך קימה אין סופית של ההורים אליו. ולכן, השאלה המתבקשת בהקשר של המוצץ היא  האם המוצץ עוזר לילד לישון או לא. אם ההורים צריכים לקום אין ספור פעמים בלילה, המוצץ לא ממלא את התפקיד שיועד לו.
אצל תינוקות קטנים ניתן לנסות ולעודד את רפלקס המציצה ע”י משיכת המוצץ בעדינות מפיו במהלך היום, התינוק בתגובה מחזק את המציצה – וזה עוזר גם בלילות. זה לא מבטל את התופעה אבל בהחלט עשוי לשפר ולחזק את התנועה של החזרת המוצץ לפה ברגע שהאחיזה בו מתחילה להתרופף.

אם החלטתם להשתמש במוצץ בזמן ההרדמה – זכרו שזו עלולה להיות תלות של הילד עד שיוכל לקחת מוצץ לבד, ביד ולהכניסו לפה. ולכן, כאשר מרגילים תינוק להירדם עם המוצץ צריך לזכור את זה, ולקחת את זה בחשבון, שיש לו למוצץ יתרונות גדולים (הוא מרגיע) וחסרונות (הוא עלול לההפך לתלות).

בטווח הגילאים 6 עד 9 חודשים ילדים לומדים לבד להכניס את המוצץ לפה. זוהי מסוגלות מוטורית של אחיזה וקשר עין – יד.  יש להרגיל אותם לכך ולעודד אותם לעשות זאת. נעשה זאת ע”י
א. פיזור מוצצים על משטח הפעילות.
ב. שנותנים להם מוצץ, ניתן להם ביד, ולא ישירות לפה.

ג. לאפשר. לאפשר . לאפשר. לפעמים אנחנו רואים את התינוק מחזיק את המוצץ לא נכון ביד. ואנחנו מיד מתקנים לו את האחיזה. אם הוא נינוח ולא בוכה, אין שום צורך לתקן! הוא צריך לחקור את זה עוד ועוד עד שילמד את הדרך הנכונה.

כאשר אנו רואים שהתינוק מכניס לבד את המוצץ לפה במהלך היום – נוכל לצפות ממנו ואף לדרוש ממנו לעשות זאת בלילה. אם הילד כבר מסוגל לעשות זאת בחופשיות, זה אומר שגם בלילה הוא יכול למצוא לבד את המוצץ ולהכניס אותו לפה. לשם כך צריכים להתקיים מספר תנאים:

 

  1. במיטה צריכים להיות מספיק מוצצים (6-8). ניתן לפזר אותם. וניתן גם לאגד אותם ב 2 פינות מוצצים בשתי פינות נגדיות.
  2. צריך להיות אור קטן בחדר. לא נדרוש מהקטנים לחפש בחושך.
  3. התינוק צריך להיות מסוגל לקחת לבד מוצץ
  4. ההורה צריך לאפשר לו את זה – זה אומר לא לתת לו לפה, אלא להיות סבלני ולעזור לו בדרכים אחרים (ליטוף, או שהיה לצידו) עד שימצא את המוצץ לבד. זה כמובן מאד מאתגר בלילה. אך כל עוד תשימו לו את המוצץ לפה, הוא ודאי יחשוב שזו הדרך היחידה שהמוצץ יגיע אליו לפה.


ניתן בהחלט להתחיל בלילה, שניים הראשונים, אצל תינוקות ופעוטות שרגילים ששמים להם את המוצץ בפה, לשים להם את המוצץ ביד. אך לאחר שני לילות, להפסיק גם את זה.

 

 

®כל הזכויות שמורות למיכל איתם עמרני ומרב מיליק, מרץ 2016. אין להעתיק, לשכפל או להפיץ בכל דרך ללא רשותינו.

 

מרכז אם-פטיה | הגליל 38 חיפה | מרב: 052-2797794 מיכל: 050-4549822
צרו איתנו קשר

[contact-form-7 404 "Not Found"]