משבר השינה בגיל ארבעה חודשים

הרבה פעמים אנחנו  מקבלות טלפון מאמא לתינוק בן 4 חודשים

“עד גיל 4 חודשים הוא ישן טוב, ועכשיו הוא לא ישן בכלל”
“עכשיו הוא מצליח להרדם רק על הידיים, אחרי שנרדם כבר לבד”
“הוא נרדם לרבע שעה ומתעורר”
“הוא מתעורר בלילה כל שעה, אחרי שישן לילות כמעט שלמים”

אז אספנו כמה  טיפים חשובים שיכולים לעזור לתינוקות במה שמכונה“משבר גיל 4 החודשים”  וגם- לא פחות חשוב- לאימהות שלהם:

אבל קודם הבהרה. אנחנו אומרות 4 חודשים אבל כמובן זה יכול להיות גם בגיל 3 חודשים 5 חודשים או אפילו חצי שנה. כל תינוק מתפתח בקצב שלו-  וכמובן  זה יכול גם לא לקרות בכלל.

 1. גם אם כרגע הוא נרדם על הידיים לא נורא. זה יעבור לו. אם זה יעבור לו לבד אז יופי- ואם לא אז נעזור לו. אל תרגישי יסוריי מצפון כל פעם את לוקחת אותו על הידיים כדי לעזור לו לישון. זה בסדר. גם אם אמא שלך, חמותך או אחות טיפת חלב מצקצקות לך. הכל יהיה בסדר כשתרצי ותרגישי שזה נכון תלמדי אותו להירדם אחרת. זה יכול להיות מחר או בעוד שנה. אבל רק כשאת תרצי. מתי הזמן הנכון לעשות את השינוי?
  אם קשה לך להרדים אותו על הידיים. אם את מרגישה שבזמן שאת מרדימה אותו על הידיים את משתגעת. אם כל פעם שהוא מתחיל להיות עייף את מתייאשת, נעצבת מרגישה חסרת אונים. אם נתפס לך הגב ואת על משכחי כאבים-  זה הזמן לשנות את האופן שבו הוא נרדם! אל תפחדי מהשינוי. אולי הוא רגיל להירדם על הידיים, אבל יכול להיות שזה בדיוק הזמן ללמד אותו משהו חדש.
 2. מה בעצם גורם להם לישון בלילה? המלטונין. הורמון השינה נבנה בגוף שלנו ע”י חשיפה לאור וחושך. ההבדלים האלה בין אור לחושך גורמים ליצור המלטונין. היות ובבטן שלנו יש רק חושך, תינוקות נולדים בלי מלטונין. ולכן הם נולדים בלי שנת לילה. בגיל 6-8 שבועות כבר יש רמת מלטונין כזאת שרואים שיש בה יום ויש בה לילה. אבל עדיין אין בגוף מספיק מלטונין לשנת לילה טובה ורציפה. רק בגיל 4-5 חודשים מתחילות להווצר בגוף  רמות מלטונין שמתאימות לשנת לילה. אלו חדשות טובות! נכון, אבל עכשיו כשהתינוק מושפע מהמלטונין חשוב יותר להשכיב אותו לישון מוקדם.
  אם עד גיל 4 חודשים תינוק יכול לבוא איתנו לכל מקום ולהירדם מאוחר עכשיו כשיורד החושך, מופרש מלטונין והוא מרגיש עייף. כדי שההשכבות יהיו נעימות חייבים להגיב לעייפות הזאת ולאפשר לו לישון. אם לא נאפשר לו לישון הוא יהיה בכיין ועצבני. תינוקות בני 4 חודשים יכולים להיות מאד עצבנים בשעות אחר הצהריים, והעצבנות הזאת בדר”כ נובעת מעייפות.
 3. תקטינו את כמות הגירויים סביבי כשאני עייף, הם מעצבנים אותי ואני לא יודע לעשות את זה בעצמי! תינוקות בני 4 חודשים מסוגלים להשאיר את עצמם ערים גם כשהם מתים מעייפות. זה נשמע ממש מצחיק (בעיקר אנשים שאין להם תינוקות בני 4 חודשים) “אתה עייף? אז לך לישון!” .
  בגלל שבגיל 4 חודשים תינוקות מגלים כמה העולם הזה הוא מקום נפלא. כל גירוי הכי קטן מפריע להם לישון. לתינוקות קשה מאד לווסת את עצמת הגירויים מסביב – זה התפקיד שלנו ההורים שלהם לעשות את זה.
 4.  טכס שינה ושגרת ערב- נכון שיועצות השינה אומרות לשמור על שגרה מגיל 0 אבל מגיל 4 חודשים זה מתחיל להיות ממש חשוב. לתינוקות אין שליטה בחיים שלהם, שגרה מקנה להם תחושת שליטה כי הם יודעים מה יבוא עכשיו, וזה הופך אותם לרגועים יותר. שגרת ערב טובה היא כזאת ששומרת תמיד על אותו סדר ומסתיימת (ולא מתחילה!) כשהתינוק עייף.
 5. קצת את וקצת הוא- מצד אחד את רוצה לשמור על סדר יום לאפשר לו לישון כשהוא עייף והוא עושה את זה הכי טוב בבית. מצד שני עוד יום אחד בהסגר את משתגעת. אנחנו מציעות שכדי שתמשיכו להנות ביחד פעם את תבואי לקראתו, פעם הוא לקראתך. אם יצאתם בבוקר- תחזרו הביתה לקראת הצהריים לאפשר לו לישון קצת. אם אתמול הסתובבתם כל היום, אז מחר תשארו יותר בבית. אי אפשר להיות נעולים כל היום בבית כדי לאפשר לו סדר יום קפדני, כי אז תשתגעי. ואי אפשר להסתובב כל היום בחוץ אם קשה לו כבר להירדם בחוץ, ימים ארוכים בלי שינה קשים לו מאד. איזון בן שניכם הוא שם המשחק.

יש לכם תינוק בן פחות מ 4 חודשים- תמצאו טיפים מעניינים במאמר הזה שעוסק בשנת התינוק בחודשים הראשונים לחייו.

אם עדיין יש לכם שאלות אפשר להרים אלינו טלפון

מרב 052-2797794

מיכל 050-4549822

 או בדף הפייסבוק שלנו.

מרכז אם-פטיה | הגליל 38 חיפה | מרב: 052-2797794 מיכל: 050-4549822
צרו איתנו קשר

[contact-form-7 404 "Not Found"]