למה ללכת לקורס הכנה ללידה?

*כל האמור לעיל אינו בגדר ייעוץ רפואי או מתיימר להחליף אותו


ההוצאות הכספיות לפני ואחרי הלידה הן בלתי נתפסות.  והנה קופות ובתי החולים הבינו שקורס הכנה ללידה הוא אחד הדברים בהם יוכלו למשוך אליהם לקוחות בעזרת מחיר נמוך יחסית של קורס, וקוראות לקהל ההורים לעתיד להגיע לקורסים שלהם. אם כך, מה ההבדל בין קורס פרטי אצל דולה או מדריכת הכנה ללידה לבין הקורס בבית חולים? האם כל מדריכת הכנה ללידה תוכל לענות על הצרכים שלכם?

הכנה ללידה היא לא עניין של מה בכך, זוגות רבים מבינים את חשיבות ההכנה. הם עומדים בפני הלא-נודע ומרגישים אבודים. הם זקוקים למורה נבוכים. לעומתם, יש כאלה שאינם נרשמים כלל לקורס הכנה ללידה מתוך מחשבה כי לידה היא הליך טבעי, ואין סיבה להתכונן אליו, כמו שלא מתכוננים להליכים טבעיים אחרים של הגוף. סיבה נוספת היא הרגשת הביטחון בצוות הרפואי, בהנחיתו ובעזרתו בעת הלידה, לצוות הרפואי יש ללא ספק ידע נרחב על לידה.

בואו נבחן לרגע את הטענה שבמהלך השנים נשים ילדו ללא שום קורס. נצא רגע למסע קצר בין-דורי במשפחתי.  כשסבתי ז”ל התכוננה ללידה של אמא שלי, בתה הבכורה. היא זכרה  לידות שקרו אצלם בכפר בהרי אורל שברוסיה. כשישבה לקלף תפוחי  אדמה במטבח המשותף עם אמה\אחיותיה\דודותיה היא שמעה סיפורי לידה, וסיפורים על התהליך ועל השביל העקלקל שנקרא לידה. אינפורמציות מפחידות מתובלות באלפי פיסות המידע הרפואי שיש לנו היום, לא היו שם. יותר סיפורי לידה, ואגדות הסובבות הריון, לידה ואמהות (אגדות אלו ידועות ומוכרות לנו עד היום). וכשסבתי ידעה כי בקרוב היא צפויה ללדת את אימי, בסתיו 1933, היא נסעה סביב התאריך המיועד מחדרה לעפולה בשני אוטובוסים (!!!) הלכה ברגל על החולות עד בית היולדות בעפולה (אחרי מסע כזה בטוח החלו לה צירים). כי שם היה בית היולדות הקרוב והבטוח ביותר, ללדת את אימי. היא היתה לבדה, אבל מצוידת בהרבה אמונה שהנה גם היא יודעת ויכולה ללדת.

אמא שלי, כבר לא השתתפה בכל מיני ישיבות במטבח, או שמעה סיפורים על לידות. סבתא שלי היתה עסוקה בלסלול כבישים ולבנות את ארצינו (בואו נודה, זה דבר חשוב בהחלט), הקהילה הנשית העוטפת בתחלפה בדברים אחרים. שונים.

35 שנים לאחר מכן, אמא שלי עומדת בפני לידתה הראשונה – אחי הגדול עומד להפוך את הורי מזוג, למשפחה. נפחדת, ומתרגשת היא מגיעה לאולם (כן, כן ככה ילדו פעם) לידה בבית חולים רמב”ם, לבדה. אין לה מושג לגבי דבר הקשור בלידה. “מאיפה ידעת על לידה” אני שואלת אותה? “מהאוויר” היא עונה לי. אף אחד לא הכין אותה לכך, או לגבי הטיפול בתינוק. סיפורי הלידה והאגדות מבית סבתה הוחלפו בעבודה קשה, ובתרבות חדשה ומתחדשת.  היא יולדת בתוך אולם גדול שבו נמצאות כל היולדות, והיא בינהן. מטושטשות ע”י פטידין, כי כך עשו לכולן, היא אינה זוכרת את הלידה או הצירים,  ובסוף הלידה מבצעים לה חתך חיץ, כי כך עושים לכולן. ההתאוששות והכניסה לחיי ההורות נתקלים בקשיים רבים.

  אמא ואבא שלי עושים את צעדיהם הראשונים בהורות ללא הדרכה או מוכנות כלשהיא.

 39 שנים לאחר מכן אני עומדת בפני לידת ביתי השלישית. אני עושה הכנות רבות. זוהי בת שלישית אחרי תאומים שנולדו בניתוח קיסרי. במובנים מסויימים זוהי עבורי לידה ראשונה. אמא שלי היא לא כתובת מהימנה עבורי ללמוד על הלידה ועל כוחותיה של האשה להתמודד. אמא שלי לא יודעת דבר על לידות. וסבתא שלי נפטרה מזמן. אני מתחילה ללמוד ולקרוא כל פיסת מידע אפשרית. אימוני יוגה, ודולה שמכינה אותי ללידה המיוחדת בפניה אני עומדת (לידה רגילה לאחר ניתוח, לידה זו נקראת VBAC), דיבורים אינסופיים עם בעלי, שיטוטים אינטרנייטיים. אני באה עם אמונה ללידה. אני יכולה.

איפה כל הסיפורים והאגדות על הלידה שסופרו לסבתי?  האם אנחנו עדיין זקוקים להם? ובכן הם כאילו אבדו לעד בתרבות שלנו, אבל בעצם נמצאים בתוכינו …אנו עוסקות עכשיו ממש בהמצאת אגדות וסיפורים חדשים, השזורים בסיפורים הישנים ההם הטבועים בנו, מבלי שאפילו נדע.

 הסיפורים החדשים הללו הם קורסי ההכנה ללידה שלנו היום באם-פטיה.  הם מתובלים בהמון אינפורמציה וידע על הלידה אבל הם מחפשים את הידע שלך, ואת הידע שיש לך בגוף. מושגים רבים מחדר הלידה אבל גם מעבר לזה, אמונה בגוף, תמיכה בלידה, הכנה להורות. הכנה לתרחישים השונים בחדר הלידה והכרה בנחיצותם של חדרי הלידה וההשגחה הרפואית תוך הכוונה ותמיכה ברצונות ובמאווים שלכם.

רוצים לשמוע עוד? אנחנו פה לכל שאלה!!

מיכל 050-4549822

מרכז אם-פטיה | הגליל 38 חיפה | מרב: 052-2797794 מיכל: 050-4549822
צרו איתנו קשר

[contact-form-7 404 "Not Found"]