שנת התינוק בחודש הראשון לחייו

במזל טוב נולד לכם תינוק חדש. איזו התרגשות!!! איזה פחד. אתם משוחררים מבית החולים, והנה הוא רק שלכם. אין אחיות מסביב שיפתרו את הבעיות, או יעירו הערות מרגיזות, זה רק אתם והוא (או היא).

מה עושים עכשיו?

מתי הוא צריך לאכול?

מה אומרים כל הקולות שהיא מוציאה?

האם הוא במצוקה?

מתי היא זקוקה לנו? ומתי הוא צריך שיניחו לו?

ובכלל, איפה ספר ההפעלה שלה?

הימים הראשונים עם התינוק בבית הם מלאי סימני שאלה. במאמר הקצר זה אנסה להסביר מנקודת מבטה של יועצת השינה, איך תוכלו לעזור לתינוק שלכם להתאקלם בעולם החדש הזה. במעבר הזה מהרחם לעולמינו.

ברחם התינוק מרגיש מוגן, הוא מרגיש ביטחון במקום שלו, הוא לא צריך לבקש כלום – כי הוא ניזון מאיתנו, והוא לא צריך להראות סימני רעב  – הוא אוכל לפי מה שמספקת לו השיליה. הוא ישן כשהוא רוצה.  כאשר הוא יצא לעולם הוא לומד מייד לבקש מה שהוא צריך – בבכי. זו הדרך שלו להגיד לנו שהוא זקוק למשהו. אצל חלק מהתינוקות לפני הבכי אנו רואים, סימני אי נוחות, נסו ללמוד את הסימנים הללו של תינוקכם – אנו נחזור אליהם בהמשך.

בימים הראשונים של התינוקת בבית אנחנו לומדים אותה, והיא לומדת אותנו. מהירות התגובה שלנו, החום שלנו, הקולות שלנו שמחוץ לרחם. העריסה שלו, הסביבה. כל דבר הוא חדש. הטבע החכם נתן לתינוקות כלים להתמודד עם החוץ במידה המתאימה להם – כמו, למשל, טווח הראיה המצומצם – כדי לא להכביד בגירויים.

אחד הדברים הראשונים שאנו רואים בתינוק שלנו – הוא הצורך שלו לאכול – ולישון. למעשה בחודש הראשון לחייו הוא אמור לישון  16-18 שעות ביממה (המפוזרות על פני היממה). והוא אמור להכפיל את משקל הלידה שלו בתוך שלושה חודשים (בערך). כדי לגדול כ”כ זה מה שהוא בדיוק צריך – לאכול ולישון. הורים רבים מייחסים חשיבות מאד גדולה לאוכל (ובצדק!!) ופחותה מדי לשינה. מדוע?כי אנו מקבלים כמובן מאיליו את חוסר השינה של התינוק – ובעקבות כך חוסר השינה שלנו.

אפתח ואומר שתינוק שזה אך נולד זקוק לנו ולחום גופינו. הוא יצא מהרחם לא מזמן, וההתרגלות שלו לעולמינו אינה מובנת מאליה, כפי שכבר הזכרתי. ולכן מגע של עור לעור הוא חשוב במיוחד. אנו רואים זאת על פגים בצורה מאד ברורה – שיטת הקנגרו (בה האם או האב מחזיק את הפג הקטן בחיקו ועור נוגע בעור) – הוכחה חד משמעית, כמשפרת ומקדמת את הפג הקטן וגורמת לו להתחזק פיזית. לכן, אם נחזיק את התינוק, עד כמה שניתן (אני מודעת לקיומם של אחים גדולים…..) זה יעשה לו או לה רק טוב.

ובכל זאת איך נעזור לתינוקינו לישון ולמסד הרגלי שינה טובים?

עטיפה. לעטוף תינוק זהו מנהג ישן, ואם תבררו אצל הוריכם תראו שזה היה נהוג מאד בעבר. בארצות כמו מזרח אירופה – זה אף נהוג היום. גם בחלק מבתי החולים פה עושים מהתינוק שלנו מעין ‘מומיה’. הורים רבים לא מבינים את החשיבות של העטיפה, ועד כמה היא יכולה לעזור לתינוק הקטן. עד עתה הוא חי במקום מאד מצומצם, ועכשיו משהוא נולד הוא בתוך עריסה – רחבת ידיים (בעבורו). העטיפה מאד עוזרת לו להרגע, ומכנסת אותו בתוך עצמו. העטיפה אף עוזרת להתמודד עם קוליק וגזים. עטיפה עוזרת לתינוק לישון על הגב – כפי  שמומלץ ע”י משרד הבריאות כמונע מוות בעריסה. יש אתרים רבים ברשת המראים כיצד לעטוף תינוק. יש אף אפשרות לקנות עטיפות מוכנות שבהן מכניסים את רגלי התינוק לתוך כיס ועוטפים את שאר גופו. עטיפות אלו מספיקות לרוב עד גיל 3 חודשים. ובאופן כללי תינוקות אוהבים להיות עטופים עד גיל 3 -4 חודשים. ויש כאלו שאף לאחר מכן. אין סתירה בין הצורך של התינוק להיות עטוף לצורך שלו להרגיש את עורינו. זה לא או זה או זה. אפשר לשלב – שעות היממה הן רבות – ואנו נוכל לעשות גם כך, וגם כך. מה שחשוב הוא לא להתייאש אם התינוק מעט בוכה ברגעים הראשונים לעטיפה. הרגיעו אותו, בעזרת מגע על גבי העטיפה.
מסדו טקס שינה קבוע. זה נראה לכם ממש מצחיק. היא ישנה רוב שעות היום, טקס שינה? בשעה קבועה? היא הרי כרגע רק קמה. אבל מיסוד טקס שינה יעזור לכם לעוד הרבה מאד שנים להשכיב את התינוק/הפעוט במיטתו, בצורה נעימה מאד. התינוק הקטן לא מבין איך העולם פועל. הוא לא יודע אם עכשיו זה בוקר או ערב, ומה יש לנו בסדר היום. מיסוד טקס שינה בשעה קבועה – ובתבנית קבועה עוזר לתינוק הקטן להכנס לשגרה, להבין טוב יותר את העולם, ולחזות מה עומד לקרוא לו. זה עוזר לו להבין מה בא עכשיו. ככל שנמסד את טקס השינה בגיל מוקדם יותר, כך זה יקל יותר על התינוק. מה יכלול טקס השינה בגיל הזה?

אמבטיה
עיסוי
הלבשת פיג’מה (כן, כן)

בקבוק/הנקה
שיר קבוע

למיטה

זיהוי סימני עייפות – למד את תינוקך. לתינוקות יש סימנים מקדימים לכל צורך שלהם. אם זה הצורך בשינה, או רעב או אי נוחות. זיהוי סימני העייפות דורש מאיתנו לתצפת את התינוק וללמוד מה מגיע לפני הבכי המורה על עייפות. זיהוי סימנים אלו על ידינו הם שיקלו מאד על התינוק להירדם. כי תינוק שכבר עייף מדי – יתקשה מאד להירדם. זהו מעגל קסמים מוזר שיש לתינוקות – כשהם עייפים מדי הם מתקשים עוד יותר להירדם.
אפשרו לתינוק להירדם לבד. מרבית התינוקות מסוגלים לכך. בהרצאתו ד”ר שי מרקו – רופא ילדים המומחה לשינה- הוא אומר בפירוש – הדבר שהכי מפריע לתינוקות לישון הוא…. הוריהם. אם כך, התינוק זקוק לעור גופינו, ולנו מחוץ לרחם, אבל יש רגעים שהיא שוכבת בעריסתה בשקט. מוציאה קולות משונים ומצחיקים, ואם רק נניח לה, היא גם תירדם לבד. תסתכל על העלים המתנועעים בחוץ, או על המובייל – ותרדם…. אם רק נאפשר לה את זה.
אם התינוק אינו בוכה – סימן שהוא אינו זקוק לנו. תינוקות מוציאים כל מיני קולות ואנחות. כמבוגרים אנחנו מפרשים את האנחות הללו כמצוקה. אבל תינוק שמפריע לו משהו – יבכה. ולכן אין צורך למהר ולהוציא אותו מעריסתו – כי הוא משמיע קולות אלו או אחרים. אפשר ורצוי בהחלט להציץ אליו ולהעריץ אותו.
ודבר אחרון וחשוב ביותר חישפו את התינוק לאור השמש ביום,. כמובן שבקיץ – לא בשעות הכי חמות. והשאירו אותו בחדר חשוך בשעות החשוכות והשאירו אותו בחדר חשוך בשעות החשוכות. חשיפה לאור השמש תאפשר לו לפתח מנגנון הפרשה סדיר של הורמון המלטונין, מה שמאוחר יותר (בגיל 3 – 4 חודשים), יאפשר לתינוק להפריש מלטונין באופן סדיר, ולהבדיל במהרה בין יום ללילה.  ולהיפך עם רדת החשיכה הכניסו את התינוק לאיזור חשוך ושקט בבית. אם נשאיר אותו באור עד שעות הלילה הקטנות, הוא לא ידע להפריד בין יום ולילה.

רוצים לשמוע עוד? אנחנו פה לכל שאלה!!

מרב 052-2797794

מיכל 050-4549822

מרכז אם-פטיה | הגליל 38 חיפה | מרב: 052-2797794 מיכל: 050-4549822
צרו איתנו קשר

[contact-form-7 404 "Not Found"]